O Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Ana sayfa O Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Oduncunun Gözü Omçada, Dilencinin Gözü Çömçede

Oduncunun gözü omçada, dilencinin gözü çömçede.Kişiler iş, meslek ve durumlarına göre kendilerine gerekli olan şeylerin peşine düşerler; onları elde etmeye çalışırlar.

Olacakla Öleceğe Çare Bulunmaz

Olacakla öleceğe çare bulunmaz.İnsanın kaderinde ne varsa o olur, bunu değiştirmek mümkün değildir. Dünyada olup biten her şey Yüce Allah`ın kaza ve kaderine göre...

Olan Dört Bağlar, Olmayan Dert Bağlar

Olan dört bağlar, olmayan dert bağlar.Zengin, varlıklı kişi dilediği gibi yaşar; istediği gibi yer, içer; giyinir, kuşanır; rahatına rahat katar. Ama yoksul kişi değil...

Ortak (Kuma) Gemisi Yürümüş, Elti Gemisi Yürümemiş

Ortak (kuma) gemisi yürümüş, elti gemisi yürümemiş.Bir erkeğin hanımları birbirleriyle iyi-kötü anlaşabilirler, ama kardeşlerin hanımları birbirleriyle geçinemezler.

Osmanlı`Nın Ayağı Üzengide Gerek

Osmanlı`nın ayağı üzengide gerek.Bir devleti ayakta tutmak, yüzyıllar boyu yaşatmak, sınırları genişletmek, dini yaymak o kadar kolay bir şey değildir. Ancak atalarımız bunu becermişlerdir....

Otu Çek, Köküne Bak

Otu çek, köküne bak.Bir kişinin kimliğini, nasıl birisi olup olmadığını öğrenmek için soyunu sopunu bilmek ve tanımak gerekir.

Otuz Iki Dişten Çıkan, Otuz Iki Mahalleye Yayılır

Otuz iki dişten çıkan, otuz iki mahalleye yayılır.Ağızdan çıkan söz, çok çabuk duyulur; başkalarının diline düşer ve bir anda her tarafa yayılır.

Oturduğu Ahır Sekisi, Çağırdığı İstanbul Türküsü

Oturduğu ahır sekisi, çağırdığı İstanbul türküsü.Kimi kişiler bulundukları yer ve şarta uymayan, ters düşen davranışlarda bulunur; kendilerini alay konusu ederler.

Oynamasını Bilmeyen Gelin Yerim Dar Demiş

Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş.Kimi beceriksiz, başarısız, kendisinden bekleneni veremeyen kişiler bazı bahanelerin arkasına saklanarak açıklarını kapatmaya çalışırlar.